Валютні сюрпризи Чехії.

Обменники Чехии

Для туристів, що опиняються в деяких східно-європейських країнах транзитом (тобто по дорозі в Шенгенську зону), необхідність повторно міняти вже заготовлені євро на місцеву валюту є не тільки незручною, але й невигідною операцією: збитки, що вже понесені при обміні гривень на євро, збільшуються повторною сплатою комісійних при обміні євро на крони, злоті, куни і т.п. Коли в 2004 році в Європі запровадили єдину валюту, планувалося, що євро замінить чеську крону в 2010 році. Терміни неодноразово переносилися, а буквально днями прем’єр-міністр Мiрек Тополанек привселюдно згадав про те, що “Чехія запровадить євро, коли це буде вигідно для країни“…

Що ж, при першому же знайомстві з “національними особливостями обміну валюти” переконуєшся, що чехам (принаймні,  власникам місцевих обмінних пунктів) украй вигідно, щоб крона зберігалася тут як можна довше .

Обміняти валюту в Празі легко: обмінні пункти тут на кожному розі й на кожному – таблиця з, здавалося б, фантастично вигідними курсами. Але не поспішайте радіти, а краще викличте в меню свого мобiльника калькулятор – він вам, ох як знадобиться!

Обміняти валюту в Празі з мінімальними втратами – це справжнє мистецтво, яке більшість туристів опановують занадто пізно.

По-перше, самими великими цифрами на табло зазначений курс продажу, але не купівлі. Це перший «гачок», на який купуються зовсім недосвідчені гості Чехії.

По-друге, практично на кожній табличці написане, що комісійні становлять 0%, але при цьому не вказується, що безпроцентна комісія діє лише при купівлі валюти, але не при її продажеві.

Отож, для того, щоб не було боляче за безцільно віддані празьким ловкачам євро, потрібно уважно  ознайомитися із самими дрібними цифрами  знизу табличок – саме там розміщена об’єктивна інформація й реальні курси купівлі крон за євро. Крім того, процентна ставка може залежати й від розміру обмінюваної суми – чим вона більше, тим менше ви втрачаєте на комісії.

Ну, а найкраще – відкинувши дурну політкоректність, прямо поцікавитися в касира, скільки ви отримаєте крон за свою конкретну кількість євро. Якщо названа у відповідь сума буде разюче розходитися з офіційним курсом крони стосовно євро, краще пошукати інший обмiнний пункт.